środa, 16 listopada 2011

Kredyt we frankach czy na pewno groźniejszy niż kilka lat temu?

Do tego wpisu zmobilizowała mnie notka, którą przeczytałem na blogu Appfunds pt. "Kiedy frank dotrze do czterech złotych?", przy której się w komentarzach wypowiedziałem. Po dyskusji która się wywiązała w komentarzach postanowiłem sprawdzić czy obecna sytuacja jest taka jak zwykle, przy medialnych nagonkach związanych ze sprawami dotyczącymi pieniędzy.

Co mam przez to na myśli? Chodzi o to, że zawsze inwestycyjne porady i nagonki jakich możemy być świadkami w mediach (czy to telewizji, radiu, gazetach), są na maxa przegięte w drugą stronę. To tak jak z końcem hossy.

niedziela, 23 października 2011

Jak wybrać lokatę terminową?

Autorem artykułu jest Monika Wiciak

Lokata terminowa to najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie. Przy wyborze danej oferty należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą sprawić, że zarobimy więcej. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Wysokość oprocentowania, oczywiście im wyższe tym lepiej, ale zwróćmy głównie uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, a nie na kwoty podawane w reklamach, nie odzwierciedlają one bowiem naszego rzeczywistego zysku.
Rodzaj oprocentowania – mamy do wyboru oprocentowanie stałe lub zmienne. Stała stopa procentowa stosowana przy krótkich terminach daje pewność, że nie ulegnie zmianie w czasie trwania lokaty. Zmienna stopa procentowa jest zależna od zmian stóp procentowych NBP i może ulec zmianie w trakcie trwania lokaty. Jeśli oczekujemy, że stopy procentowe mogą rosnąć, to warto wybrać oprocentowanie zmienne, jeśli zaś zależy nam na pewnym zysku, wybierzmy stopę stałą. Ostatnio pojawiło się na rynku także oprocentowanie progresywne, uważajmy jednak, bo może wprowadzić nas w błąd – reklamowane oprocentowanie zazwyczaj dotyczy tylko ostatniego miesiąca trwania lokaty, a średnie oprocentowanie za cały okres jest zdecydowanie niższe.

niedziela, 16 października 2011

Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu.

Dzisiaj o godzinie 11:30 na Uniwersytecie Warszawskim odbył się ogólnopolski sprawdzian wiedzy Polaków na temat inwestowania pieniędzy. Widać, ktoś wpadł na pomysł pokroju odbywających się kilka lat z rzędu ogólnopolskich dyktand, wiedzy historycznej i testów IQ (które już nie cieszą się takim powodzeniem).

Nie zmienia to jednak faktu, że każdy ruch w tej materii jest na plus, jeżeli ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest podstawowa wiedza odnośnie zarządzania własnymi pieniędzmi. Test był transmitowany w telewizji polskiej, na kanale TVP Info.

niedziela, 24 lipca 2011

Najlepsze lokaty na koniec lipca 2011.

Sierpień zbliża się dużymi krokami. A ostatnio mieliśmy wysyp ciekawych lokat, głównie z grupy Leszka Czarneckiego. Bankierzy prześcigają się z ciekawymi ofertami, dzięki którym jeszcze przez ostatnie kilka miesięcy będzie można zręcznie obchodzić podatek belki.

Tego typu wpisem chciałem przymierzyć się do realizacji comiesięcznego cyklu zestawień w których będziecie mogli znaleźć oferty najciekawszych lokat bankowych. W zestawieniu zawarłem jedynie kilka banków, które w danej chwili oferują według mnie najciekawsze oprocentowanie.

niedziela, 17 lipca 2011

Jak zrezygnować z karty debetowej w mBanku?

Co ciekawe jest już dostępna opcja rezygnacji z karty. Dlaczego piszę "już"? Ponieważ jeszcze niedawno zrezygnować z karty można było tylko wybierając pomiędzy opcjami "karta zgubiona" oraz "karta skradziona". Obecnie dostępna jest także opcja "rezygnacja z karty".

Jeżeli więc tak jak Ja posiadasz więcej niż 1 konto w mBanku. Oraz niespecjalnie aktywnie korzystasz z pozostałych kont. Warto zrezygnować z kart do nich dołączonych. A swoim mBankowym RoR'ze dokonywać opłat na conajmniej 100zł miesięcznie.

piątek, 15 lipca 2011

Jak uniknąć opłat za kartę w mBanku? Kiedy zostanie pobrana opłata za kartę debetową w mBanku?

W ostatnim wpisie uzewnętrzniałem się jaki to mBank jest bee, że wprowadza opłatę za kartę debetową. No bo prawdą jest, że to co się obecnie w mbanku dzieje nie za bardzo mi się podoba. Nie wiadomo czy obecna zmiana nie pociągnie za sobą jakichś kolejnych opłat, które już tak łatwe do ominięcia mogą nie być.

Wiele osób mylnie twierdzi, że opłata zostanie pobrana już w sierpniu. To na szczęście nie prawda. Bank ma obowiązek wcześniejszego informowania klientów o ewentualnych zmianach i na szczęście tego się trzyma. Skoro nowe przepisy odnośnie kart debetowych wchodzą z początkiem sierpnia. To opłata za posiadanie karty debetowej może być pobrana dopiero we wrześniu, bo jak wiadomo prawo nie działa wstecz.

środa, 13 lipca 2011

Opłata za kartę debetową w mBanku.

mBank wywołał małą wielką burzę wprowadzając opłatę miesięczną za posiadanie karty debetowej. Umyślnie nie napisałem 'za korzystanie z karty' :) ponieważ odpowiednie jej używanie zwalnia nas z opłat które zagoszczą na naszych kontach z początkiem września.

Pierwotne idee jakim hołdował pierwszy internetowy bank w Polsce, który istnieje już (jak ten czas leci) od ponad 10 lat, zostają gdzieś po drodze zatracane. Początkowo wielka rewolucja, darmowe prowadzenie konta, darmowe przelewy(większość) i dostęp do karty debetowej. Wspaniała idea, która zdawała się przyświecała twórcom i pracownikom banku była prawdziwa. I nie była jedynie sezonową przynętą na klientów, przeradzającą się w pełne pułapek kąsających nasze oszczędności konto, już po kilku miesiącach. 

środa, 6 lipca 2011

Problemy finansowe florydy, czy kryzys się skończył?

Czy kryzys się już skończył? Czy łapczywe dodrukowywanie dolarów przez Obamę tylko spowolniło piętrzącą się niczym kolejne tsunami falę kryzysu?

Aby załatać $4 bilonową dziurę budżetową w kasie Florydy, zostaje znacznie ograniczona część załogi urzędników w tym stanie. Natomiast 562 tysiącom osób zostaną wypłacane pensje z ich rezerw przeznaczonych na emeryturę! Naruszenie planu emerytalnego urzędników florydy w związku ze złą koniunkturą i dziurą budżetową, ostatni raz miało miejsce 37 lat temu.

Działania władz stanu Florydy wymuszone zostały zaciskaniem pasa i cięciami budżetowymi. Jak widać nie tylko Europa ma problemy z zadłużonymi i żyjącymi ponad stan podopiecznymi (Grecja).

poniedziałek, 23 maja 2011

Product placement banku BZ WBK w Klanie.

Nie oglądam jakże popularnej polskiej "mody na sukces". Niezmiernie mnie zdziwiło zatem, gdy w serwisie youtube.com obejrzałem filmik, w którym to jedne z głównych postaci jednego z wątków serialu niby nie wymawiają nazwy Banku, ale zachęcają do niego. Oczywiście sama witryna banku i produkt promocyjny aktualnie przez BZ WBK oferowany zostały ładnie pokazane.

W pierwszym momencie myślałem, że to jakiś video-montaż. Jednak po chwili oglądania filmiku widać, że to ewidentnie wyreżyserowana scena która w przekazie ma zachęcić ludzi bo bankowości oferowanej przez BZ WBK. Tego typu reklama rozbawiła mnie niesamowicie, bo nie wiedziałem że takie coś istnieje.

A otóż istnieje i jest jednym z nowoczesnych narzędzi używanych przez marketingowców. Więcej na ten temat może Wam powiedzieć wikipedia.

wtorek, 26 kwietnia 2011

Dobre konto od Millenium zwraca 3% wydatków na zakupy.


Bank Millenium prezentuje nam nowe konto bankowe nazwane oficjalnie "Dobre konto". Głównym atutem, którym afiszuje się bank w reklamach jest zwrot 3% kwoty zapłaconej za pomocą karty dołączonej do Dobrego konta. Na stronie promocyjnej konta czytamy że płacąc w ten sposób co miesiąc możemy zaoszczędzić nawet 50zł. W regulaminie nie udało mi się znaleźć nigdzie dokładnie opisanej kwoty do której dostajemy 3% zwrotu z płatności kartą. Ale z powyższych danych możemy się domyślić, że te 3% które bank nam zwraca może maksymalnie wynosić 50 zł.

Konto reklamowane jest jako zupełnie darmowe. To znaczy 0zł za prowadzenie konta, kartę do konta, za wypłaty z wszystkich bankomatów, przelewy internetowe, dostęp do konta przez internet i telefon. No ale jak wiadomo, zawsze musi być jakiś haczyk :) bo w końcu banki muszą na czymś zarabiać (oprócz kredytów).

wtorek, 19 kwietnia 2011

Doradca finansowy, jak wybrać odpowiedniego?

Autorem artykułu jest Joanna M.

Każdy z nas codziennie podejmuje jakieś wydatki czy inwestycje. Chodzimy na zakupy, do lekarzy, staramy się o kredyty, bądź chcemy ulokować nasze pieniądze tak aby za jakiś czas mieć z tego korzyści. Łatwo we wszystkich propozycjach i ofertach pogubić się i często nie wiemy nawet co będzie dla nas najlepsze.

W takich chwilach możemy zgłosić się do doradcy finansowego, oczywiście takie małe transakcje jak codzienne zakupy zazwyczaj rozliczamy i podejmujemy sami ale jeśli chodzi o większe kwoty, doradca może nam pomóc, aby nasza decyzja była jak najbardziej korzystna dla nas.
Osoba, która jest doradcą finansowym musi mieć szerokie rozeznanie na rynku finansów, musi być na bieżąco z wszystkimi ofertami banków oraz funduszy. Istnieją doradcy, którzy współpracują z określonym bankiem lub są tez doradcy niezależni.